Rus Generalin Ermeni Meselesi Hakkindaki Raporu

Rus Generalin Ermeni Meselesi Hakkindaki Raporu

Rus arşivleri Ermeni "soykırım" iddialarını çürütüyor.

Ermenilerin 1915'te toplu katliamlar gerçekleştirdiklerini gösteren ve Erivan'ın "soykırım" iddialarının yalandan başka bir şey olmadığını ortaya koyan en güçlü kanıtlardan biri olan Rusya'nın resmi arşivlerindeki bir belge ortaya çıktı.

Hürriyet gazetesinin Pazartesi günü bildirdiğine göre, Türk akademisyen Mehmet Perincek, Rusya Devlet Askeri Tarih arşivlerinde araştırma yaparken 65 sayfalık bir rapor ortaya çıkardı. Rapor Tuğgeneral Leonid Bolkhovinitov tarafından yazılmış ve Aralık ayında Rus karargahına gönderildi. 11, 1915. 

Hürriyet'in haberine göre, " Ermeni gönüllü asker birimleri Müslümanlara karşı ırkçı, şiddetli katliamlar başlatmıştı." 

Rus general de raporunda Ermenilerin verdiği bilgilerin "siyasi amaçlı" olduğunu ve bölgedeki fiili durumu yansıtmadığını söyledi. Olaylarla ilgili olarak sorunu, "Ermeni sorunu" olarak tanımlayan ismi verdi.

"Ermenilerin verdiği ölüm kayıtlarına inanmayacağız. Kayıp kişilerin sayısı Dashnak Partisi tarafından dağıtılan notlarda abartıldı ve siyasi olarak motive olduklarına şüphe yok. Katliamları tetikleyen Ermeni çeteler, kayıplardan sorumlu tutulacak çetelerdir " dedi. 

General, Osmanlı İmparatorluğu ve Rusya arasında potansiyel bir ittifakı önlemek için Ermenileri provoke eden İngiltere'yi suçladı. "Bu olaylardan önce Türkler, Ermeniler ve Kürtler barış içinde yaşıyorlardı. Hatta Ermenilerin yaşam koşulları Kürtlerden ve Türklerden çok daha iyiydi " diye ekledi.

Bu raporun, 1910'ların sonlarında Rusya ve Osmanlının düşman olduğu ve bunun raporun önemini arttırdığı göz önüne alındığında, Ermeni iddialarına yeni bir bakış açısı yaratacaktır.

Türkiye, parlamentoların ve diğer siyasi kurumların tartışmalı tarih dönemlerini tartışmak ve yargılamak için uygun kurumlar olmadığını söylüyor. Geçmiş olaylar ve tarihin tartışmalı dönemleri onların tarafsız çalışma ve değerlendirmeleri için tarihçilere bırakılmalıdır.

Ancak Türkiye'nin daha derin bir soruşturma yürütmeye yönelik çabaları henüz olumlu sonuç vermedi. 2005 yılında Türkiye, Ermeni hükümetine 1915 olaylarını birlikte incelemek ve Türkiye ve Ermenistan arşivlerinin yanı sıra ilgili tüm üçüncü taraf ülkelerin arşivlerini açmak ve bulgularını kamuya paylaşmak için tarihçiler ve diğer uzmanlardan oluşan ortak bir tarihi komisyon kurulmasını resmen önerdi. Ne yazık ki, Ermenistan bu girişime henüz olumlu yanıt vermedi ve Türkiye'nin önerisi masada kaldı.

Ceviri : Dogukan Çetiner

https://www.google.com.tr/url?sa=i&source=web&cd=&ved=2ahUKEwi6zoeWtPTjAhVIDOwKHZBkBZYQzPwBegQIARAC&url=http%3A%2F%2Fwww.hurriyet.com.tr%2Fgundem%2Frussian-archives-refute-armenian-genocide-claims-9192242&psig=AOvVaw3K-nZTy8jsr66zQB0a7onV&ust=1565392646008042

 


Etiketler: Rus General Ermeni Meselesi Tarih