Apple 2018 WWDC iOS 12 macOS ve Beklenenler

Apple 2018 WWDC iOS 12 macOS ve Beklenenler

Güzel görünenden ziyade daha iyi bir performansı olan bir iOS versiyonu bekleyin.

Yılın yine aynı dönemindeyiz. Günler uzun, güneş ışıldıyor ve Apple IOS,macOS, tvOS ve watchOS işletim sistemlerinin gidişatını sunmak için sahneye çıkmaya hazırlanıyor. Evet, WWDC 2018 geldi çattı ve 4 Haziran Pazartesi günü San Jose Convention Center başlıyor.

Apple’ın önümüzdeki duyuruları ile ilgili oldukça alışılmadık bir biçimde pek fazla söylenti bulunmuyor. Fakat etkinlikte bulunması umulan bazı şeyler şunlar:

Yazılım

WWDC’nin bir geliştirici konseransı olduğu ele alındığında Apple’ın sonbahar için tüm ana yazılım güncellemelerinin bir sonraki versiyonlarının tanımını yapması bir gelenek haline gelmiştir.

iOS 12: IOS güncellemeleri genelde WWDC’nin yıldızıdır, fakat bu yılki konferansda olan büyük gösterişli güncellemeler için olan beklentilerinizi yükseltin. Axios’un bir haberine göre, bir sonraki iOS güncellemesinin güvenirliğe ve performansa yöneleceği söylenmektedir ki bu da iOS 11’in geçtiğimiz sonbaharda yayınlanması ardından bitmek bilmeyen meseleler ele alındığında iyi bir şeydir.

Fakat görebileceğimiz bir kaç şey daha var. iOS 12 iPhone X’in tanıtılmasından sonra iOS’un ilk büyük güncellemesi olacaktır, bu yüzden, ürün geçtiğimiz Kasım ayında piyasaya sürüldüğünde Apple baş tasarım yöneticisi Jony Ive’nin belirtiği gibi, iPhone X’in jest arayüzünü daha iyi kullanmayı sağlayacak yeni fonksiyonlar elde etmemiz mümkündür.

Axios’ın haberi aynı zamanda bu yılın güncellemesinde bazı yeni AR ve sağlık özellikleri olduğunu da belirtmektedir ve Apple yeniden tasarlanmış ana ekran ya da normalde ertelenmesi planlanan demetli uygulamaların güncelemelerini artırmaya karar vermiş olabilir. Bloomberg’in yeni bir haberi bunu doğruluyor gibi gözüküyor. Söylentiler Google’ın Android P’de olduğu gibi, Apple’ın da aygıtta zamanınızı daha iyi yönetmenizi sağlamak için tasarlanmış yeni “Dijitial Sağlık” özelliği yapacağı ve bunun iOS 12’nin hedefi olduğu yönündedir.

The Information’daki bazı söylentilere göre Apple geliştiricilerdeki aygıtlarında geçiş ücreti gibi şeyler için NFC açabilir ve ben çok nefesimi tutmasam da daha iyi bildiriler veya iPad’ler için çok kullanıcı desteği gibi uzun zamandır beklenilen özellikleri elde edilme şansı bulunmaktadır. Kısacası güzel görünenden ziyade daha iyi bir performansı olan bir iOS bekleyin.

 

macOS 10.14: Apple’ın masaüstü yazılımının bir sonraki versiyonu hakkında diğeri kadar söylenti bulunmuyor. Bu yüzden neler beklememiz gerektiği söylemek daha zor. Gelmesi muhtemel olan önemli bir şey Mac ve iOS uygulamaları arasında bir çeşit entegrasyondur. Fakat söylentiler bunu bu yılki WWDC’de görüp göremeyeceğimiz yönünde (Bloomberg’ten Mark Gurman olacağını söylerken, Daring Fireball’dan John Gruber olmayacağını söylemektedir.) veya Apple’ın bunu ne seviyede uygulayacağı yönünde ayrılmaktadır, fakat gözlenmesi gerek bir şey olacaktır. Ayrıca Mac işletim sisteminin bir sonraki versiyonu için de onaylanmış bir isim alabilir.

wacthOS 5: Bu konuda  dikkatli olan, fakat MacRumors’taki onaylanmamış bir söylentiye göre Spotify watchOS 5’teki yeni “StreamKit” sistemin ile beraber Apple Watch’ta bulunabilir ki bu da eğer doğruysa büyük bir gelişmedir. Ayrıca muhtemelen watchOS güncellemelerinde olduğu gibi fitnes özelliği ve alışıldık (daha önce sızdırılan Prime-Themed dahil) yeni saat arayüzler de olacaktır.

Siri: Açıkca görüldüğü gibi Sirinib üzerinde biraz çalışmasi lazım. Veri yardımcı bir zamanlar 2011’de iPhone 4 ile birlikte piyasa çıktığı zaman teknolojinin ne olduğunu gösteren parlayan bir pırlantaydı. Fakat ardından, Siri Amazon’un Alexa’sındaki ve Google Yardımcı’sındaki rakipleriyle mücadele edemediği için geri plana düştü. Eğer Apple yenileştirilmiş bir Siri sunacaksa (muhtemelen üçüncü party uygulama ve hizmetlerine daha açık, sorulara daha iyi cevap veren ve Apple cihazları arasında daha uyumlu olan), bunu WWDC’de yapacaktır.

tvOS: Apple TV WWCD’de diğer Apple platformlarından kesinlikle daha az ilgi alıyor, fakat WWCD’de Apple TV kutusu hakkında bir şey duymaya hazır olun. Apple daha önce Dolby Atmos for Apple TV’nin çıkacağını duyurmurştu, bu yüzden bu bekleyeceğimiz bir şey olabilir. Apple yeni streaming hizmetiyle ilgili de bazı haberler olabilir – ki muhtemelen Apple TV bunun odak noktası olacaktır – fakat 2019’a kadar piyasaya sürülmeme ihtimali göze alındığın da, şu an böyle bir şey ummak için çok erken.

Donanım

WWDC donanımdan ziyade daha çok yazılım etkinliğidir, fakat geçmişte WWCD’de fiziksel ürünlerinde tanıtımının yapıldığını gördük. Görebileceğimiz şeylerden bazıları:

MacBook Pro refresh: Apple’ın MacBook taraftarları iyi bir zamandan geçmiyor. Kelebek tarzı tuşlarla ilgili bozuklara dair artan bir şikayet var. Bu yıl tam teşekküllü yeni bir tasarımın olması (mevcut model sadece bir kaç yıllık) pek mümkün gözükmese de en azından geliştirilmiş sekizinci nesil Intel işlemciler veya RAM’de bir yükseltilme durumu olabilir.

MacBook Air refresh: Söylentiler Apple’ın MacBook Air için bir çeşit güncelleme üzerinde çalıştığı yönündedir. Bu söylentiler, şu an güncel olmayan modelin yeni bir versiyonunun piyasa sürülmesinde (eski KGI güvenlik analisti Ming-Chi Kuo’ya göre) Digitimes’ın Apple’ın mevcut 13.3 inchlik MacBook Pro ile aynı Retina görüntüsü ile planlanmış yeni bir 13 inchlik MacBook girdisi olduğunu belirten haberine kadar değişmektedir.

Iphone SE 2: Apple iPhone 4’ten beri Haziran’da başka bir iPhone piyasaya sürmedi, fakat uzun zamandır beklenen iPhone SE’nin devam versiyonunu bu yıl WWDC’de görme ihtimaliz var (eğer öyle bir versiyon varsa). Tekrardan Eylül’e ve Apple’ın olağan iPhone etkinliğine oldukça yaklaştık, ve yeni iPhone’ların piyasa sürülmesini beklemek çok da mantıksız olmaz (tekrardan eğer bir iPhone SE 2 varsa).

AirPower: Geçtiğimiz sonbaharda Apple’ın kablosuz AirPower şarj aleti iPhone 8 ve iPhone X’in yanı sıra tanıldı ve yılın bu dönemine söz verildi. Henüz Apple’ın ne zaman piyasa süreceğine dair söylenmiş bir şey yok, fakat bu yıl onunla ilgili bir güncelleme olabilir.

Diğerleri: Apple’ın Mac Mini son kez güncelleştirmesinden bu yana nerdeyse dört yıl geçti. Bu yıl WWDC’de bu değişebilir mi? Belki değişmez. Fakat belki değişir. Ayrıca daha ucuz ve daha küçük HomPod tarzı aletler veya belki de hakkında bahsedilen Apple markalı over-ear kullaklıklar görebiliriz.

Kaynak: www.theverge.com


Etiketler: Apple İphone WWDC 18 IOS 12 Mac Book Siri tvOS watchOS macOS